Mindent megtesznek a munkahelyteremtésért
KEMMA 2011.02.27. 11:27
Petrik József
Komárom-Esztergom megye munkaerő-piaci helyzetéről, lehetőségeiről tartottak tájékoztatót Tatabányán.
16 ezren keresnek most állást
A Kemma.hu azután érdeklődött a megjelent szakemberektől, hogy megyénkben mennyi a jelenleg nyilvántartott munkanélküli, valamint a támogatások igénybevételével miként változhat a foglalkoztatottak száma?
– Január végi adat szerint több mint 16 ezer álláskeresőről beszélhetünk – emelte ki Czunyiné dr. Bertalan Judit. Ez a munkaképes lakosság 11 százalékát teszi ki. A cél, hogy megyénkben ezt a „számot” az év végéig 2-3 százalékkal mérsékeljük.
– Remélem, az idén sikeresebb évet zárnak a munkaügyi szervezetek – vette át a szót Pákozdi Szabolcs. – Úgy gondolom, megyénkben több mint 20 ezer új foglalkoztatott lesz az esztendő végére. Nincs ellentmondás a fenti adat és a húszezer munkába álló között. Az egyik ugyanis egy pillanatnyi állapotot tükröz, a másik éves prognózis.
Az emberek egyéni boldogulását leginkább befolyásoló kérdés, hogy van-e munkája, és abból meg tud-e élni. A kormányzati cél egyértelmű, munkát annak, aki képes dolgozni. Ezzel ugyanis az egyén méltósága is visszaadható.
Szűkebb hazánk vezetése folyamatosan figyelemmel kíséri a foglalkozatás helyzetét régiónkban, Komárom-Esztergom megyében és a kistérségekben. Elemzi a munkaerő-piaci kereslet és kínálat mennyiségi és minőségi változását.
Ez derült ki tegnap azon a tájékoztatón, amelyet Tatabányán, a megyeházán rendeztek. Ezen részt vett Czunyiné, dr. Bertalan Judit megyei kormánymegbízott, akinek hivatal integrálta a munkaügyi központokat, Popovics György, a megyegyűlés elnöke, a regionális munkaügyi tanács tagja, valamint Pákozdi Szabolcs, a regionális munkaügyi központ főigazgatója.
Popovics György hangsúlyozta, megalapozott, hogy tíz esztendő alatt – hazánkban – egymillió új munkahely teremtődjön, és mindenki dolgozhasson, akik képes a munkavégzésre.
Czunyiné dr. Bertalan Judit kiemelte, hogy a régiós szint mellett létrehozzák a megyei munkaügyi központot, ezzel elérhetőbb lesz az ügyintézés. Az idei munkaerő-piaci várakozások megyénkben óvatos optimizmust tükröznek.
Az álláskeresők helyzete nem romlott. Ám a differenciált képzettség miatt a leginkább „munkanélküliséggel” érintett réteg az alacsonyan iskolázott álláskeresőké, aki a munka világába visszaigyekvők 70 százalékát teszik ki. A kormánymegbízott szólt arról is, hogy a feldolgozó ipar az egyik legnagyobb munkaerő felvevővé vált, miközben az adminisztratív alkalmazottak iránt is megnőtt a „kereslet”.
A kormányhivatal szolgáltató jellegéből adódik, hogy szorosan kapcsolódik a gazdasági folyamatokhoz is. Fontos, hogy a munkaerő-piacon maga a munkavállalás legyen támogatott. Ezzel célszerűbbé és ésszerűbbé válik a pályázati források felhasználása. A kormányhivatal pedig folyamatosan figyelni tudja, hogy a pályázatokban kiírtakra fordítják-e a központi pénzeket.
Pákozdi Szabolcs tájékoztatójában utalt arra, hogy a munkaügyi szervezetek elsődleges feladatává vált, valamennyi munkahely feltárása Komárom-Esztergom megyében. A munka világába történő visszakerülést, illetve a munkahelyek megtartását segítő támogatások, pályázatok sorában prioritást élvez a munkaerő-piac igényeihez igazodó képzés.
A munkaügyi központ képviselői ezer foglalkoztatót és a kamarákat is felkeresték, annak érdekében, hogy életszerű oktatásban részesülhessenek az álláskeresők. Hogy a betöltetlen munkahelyekre megfelelő végzettségű embereket lehessen irányítani. A munkaügyi központoknak a forrásokkal úgy kell gazdálkodniuk, hogy minél gyorsabban növekedjék a foglalkoztatás mértéke.
Pákozdi Szabolcs részletesen ismertette a különböző támogatások jellegét, mértékét. Köztük a munkahely megőrzőt, amely 3-8 hónapig vehető igénybe és 50-90 százalékos segítséget jelent a cégeknél a továbbfoglalkoztatásban. Emellett szó esett a bérpótló támogatásokról. Ilyen jellegű „kiadásokra” a tavalyi 2 milliárd helyett az idén 5 milliárdot szán az állam. A pályáztatás egyszerűsödik, és az érintettek minden segítséget megkaphatnak a munkaügyi kirendeltségeken. Március 31-ig lehet egyébként munkaerő-piaci támogatásokra pályázni.
|