Amennyiben vissza szeretnél lépni az indulási oldalra, kattints a gombra!

Ezt az anyagot 2011.03.13-án töltöttük fel.
Javaslataink az adott témakörre
Falunapon sorversenyek! Azt jeleztétek, hogy keveslitek a falunapokon a gyermekprogramok mennyiségét. Valamint keveselltétek az egy db kicsi légvárat.
Javaslom, nézzük csak meg régen tán a saját gyermekkorunkat, vagy épp a saját gyerekeinket most. Nem feltétlen kellenek drága fellépők, vagy programok. Saját gyermekeimen már többször is észrevettem, hogy játék nélkül is tudnak játszani akár egy fadarabbal vagy épp kavicsokkal, de szinte bármivel, mert Ők egy képzeletbeli mesevilágban élnek. Sok esetben nem kellenek több ezer forintos játékok az Ő szórakoztatásukra, és szüleink gyermekkorában meg nem is volt.
Ezek azok a tényezők, amivel maga a szervező sem számol, és ha őszinték vagyunk magunkhoz, akkor rá fogunk jönni, hogy rendszerint drága játékokkal kényeztetjük gyermekeink, mert arra számítunk, az majd kellőképpen leköti őket.
Nemrég olvastam egy felmérésről és nagyon meglepő eredményeket mutatott. Mennyi időt is tölt valójában a gyermekeivel? A felmérésben a valódi együtt töltött időről és nem az egy légtérben töltött időről volt szó. A felmérésből kiderült több időt töltünk a TV előtt, és a számítógép előtt mintsem gyermekeinkkel. Napi átlag 3-4 órát töltünk a TV és a számítógép előtt, és napi átlag 0,5-1 órát töltünk ténylegesen gyermekeinkkel, derült ki a felmérésből.
Mi tagadás jól elkanyarodtam az eredeti témakörtől, de fontosnak gondoltam rávilágítani, arra hogy vegyük komolyan azt, hogy valóban szükség van olyan családokat erősítő és egymást összekovácsoló rendezvényekre, programokra ahol az együtt szónak valódi értelme van. Rendszerint a probléma a szemünk előtt lebeg, csak nem vesszük észre. Az eddig leírtakat összevetve remélem sikerül együtt közelebb jutni a megoldáshoz.
Sok, sőt rengeteg olyan program van, ami ha jó szervezők vagyunk akár teljesen ingyen is megvalósítható. És mielőtt bárki azt mondaná lehetetlen, vagy azt, hogy általában ami ingyen van az unalmas is. (olcsó húsnak híg a leve) Megcáfolnám! Erre tökéletes példa, még a jobbikos korszakomban megtartott óvodai kisállat simogató. 275 fényképet készítettünk és mindegyik kivétel nélkül bizonyítja a gyermekek felejthetetlen jó hangulatát. Ismét az eredeti témakörnél járunk, bár azt hiszem a forráshiányt is most már nagy részben kizárhatjuk. Nem azt mondom, hogy nem kell pénz a különböző színes programokhoz, de hiszem, hogy sok mindent tehetünk pénz nélkül is vagy nagyon limitált pénzösszegből is.
A szervezést illetően teljesen egyértelmű a véleményem. Csak akarni kell. Gondolkodni, nyitott szemmel járni, meglátni a lehetőségeket, kikérdezni a gyerekeket. Az igények birtokában lehetőségeink megsokszorozódnak. Nem is gondolnánk, hogy maguk a gyerekek milyen programokat tudnak mondani egy nekik feltett kérdésre. És mindezt csak azért nem tudjuk, mert senki nem kérdezi meg őket, mert hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy amit mi kitaláltunk az biztosan jó lesz. Ti, akik már nyilatkoztatok az Együtt-Tokodért tagoknak pontosan tudjátok, hogy mi kérdezünk, a válaszaitokat változatlan formában megosztjuk a többiekkel, kiértékeljük, és lépünk a megfelelő irányba, mert csak így lehet előre jutni. Együtt, közösen a megadott célért.
Konkrét kérésetek a sorversenyekre vonatkozott, a közvélemény kutatás közben mégis több mindenről is szó esett ezért, az alábbiakban részletezünk egy-két olyan ötletet, amiket a tőletek hallott morzsákból és részadatokból hoztunk össze. Törekedtünk a költséghatékonyságot is szem előtt tartani, és azt is, hogy eltérő legyen az eddig megszokottól.
Viszont, fontos megemlítenem. Ne felejtsük el, hogy most új vezetőink vannak, akiktől azt hallottuk a rendezvényeink már nem ugyan olyanok lesznek, tartalmasabbak és szórakoztatóbbak lesznek. Mivel mi tokodiak meg úgyis itt élünk, ezért biztosan megvárjuk és megnézzük mi is lesz ezután.
Az Együtt-Tokodért tagjai az alábbi programpontokat ajánlja az ilyen típusú rendezvényekre. Némelyik akár külön programként is megállná a helyét, ettől függetlenül azért azt is megosztjuk. Természetesen, ezek közül több pontot mi magunk meg is fogunk rendezni itt Tokodon.
- Kisállat simogató. Amivel már óvodánkban találkoztatok. Mindössze annyit tettünk, hogy felkerestünk egy állatkereskedést és elmondtuk mit szeretnénk. Nevezetesen azt, hogy minimum tíz kisállatot hozzon el az óvodába a gyerekeknek. Cserébe mi azt vállaltuk, hogy a weboldalunk korlátlan ideig és az újságban határozott ideig hirdethet ingyen. És ez csodálatosan működött. Megközelíthetjük onnan is, hogy nem volt teljesen ingyen, bár mi így tekintünk rá. Az újságban sem foglalta el a fizetős hirdetések helyét, a weboldalunkon meg korlátlan lehetőségeink voltak.
- Családi homokvár építő verseny. Itt külön kiemelném a „családi” szót. Elgondolásunk alapján a kisebb-nagyobb díjak mellett a zsűri által legjobbnak ítélt homokvárat építő család egy évig viselhetné a következő versenyig az év homokvár építő családja címet, amit a következő évben ő maga adhat át az új nyertes családnak. Minimális költségvonzata az van. Elsősorban azt gondoljuk, vannak falunkban vállalkozók mármint tüzépre és asztalosra gondolunk, akik a falusi gyerekekért esetleg minimál-áron készítenének, kétszer két méteres kereteket, vannak fuvarozóink, akik esetleg üzemanyag árban elhoznák a homokot, a tényleges kiadás szerintünk a homok kb. 10 m3 nagyjából 40.000.- forint. A verseny után ez a homokmennyiség jó helyen lenne a játszótereinken.
- Családi hóemberépítő verseny. Az elv ugyan az, mint a homokvárépítő verseny esetén csak nem kellenek keretek. Ezt a megfelelő időjárás esetén, több helyszínen is meg lehetne tartani (kantin, nagy játszótér). A különböző téli rendezvényeinken megszokott forraltbór és forró tea jelen rendezvényen is szükséges. Szintén a gyerekek miatt kisebb-nagyobb díjak és az egy évig viselhető cím.
- Korcsolya pálya. Helyi vállalkozói és civil összefogásból, de akár az önkormányzat is meggyőzhető ez esetben, hogy a nagyjátszótér hátsó focipályának nevezett egyenetlen placcát elsimítani, kiegyenesíteni. Télen a megfelelő időjárás esetén az ott lévő tűzcsapról lehet locsolni, az onnan vett vizet a mi adóforintjainkból fedezi az önkormányzat, tehát nem lehet gond. És ennyi. Itt megemlítendő lehet első alkalommal a terepsimítás valamennyi pénzbe kerül, de aztán sok-sok évig csak a víz és a fagy kell. A szokásod forraltbór és forró tea elengedhetetlen, és talán egy kisebb rádió.
- Extrém focimeccs. Ezt tokodi focisták morzsáiból raktuk össze. A kantinban a játszótér és bejárat közti fákkal tarkított füves placcon kijelölni egy szabálytalan alakú focipályát ahol még a kapuk sincsenek egymással szemben. Aztán kezdődhet a focimeccs. Szerintünk önmagában megállja a helyét ez az ötlet és biztosak vagyunk abban, hogy ez egy nagyon szórakoztató programpont lehet a fociban résztvevőknek és a nézőknek is egyaránt. Az egy évig viselhető díj itt is elengedhetetlen, korosztálytól függően egyéb díjazás. Felnőtteknek, még felajánlást is tudunk már, az egyik helyi vendéglátó egy hordó sörrel beszállna a díjazásba.
- Szintén a helyi asztalosokon a világ szeme, de itt is az ő segítségük kell. Falunapon nagyon jól megállná a helyét a lengő bowling. Egy egyszerű bitófa, talapzat, amin a bitófa és a bábuk állnak, kötél, fagolyó. Ilyen régen volt is a kantinban sokan biztosan emlékeznek rá. Szándékosan mobil kivitelű, egyrészt az esetleges rongálás miatt illetve azért, hogy minden olyan rendezvényen ott lehessen, ahol gyerekek is vannak.
- Kültéri Darts verseny. Sokszor azt látjuk, hogy a gyerekek játszanak a szülők pedig a padokon ülnek, nézik, vagy nem nézik az előadást, de mindenképp isznak. Ki mit iszik, nem konkrét alkoholra gondoltunk. De több falunapon és már római napon is láttunk olyan embereket, akik unatkoztak vagy épp azért mentek haza, mert már program nem volt csak zene és nem tudták magukat mivel elfoglalni. Erre tökéletes lehet egy darts tábla, amivel jócskán el lehet szórakozni és sok embert le tud kötni. Nem állítjuk, hogy hú, mekkora ötlet, de egyel több lehetőség, mint ami jelenleg van. Mi ott voltunk a koktél kávézóban rendezett darts versenyen tízen játszottak, de majd harmincan nézték.
- Bicikli lassúsági verseny. Egy szalmabálákból kialakított akadálypályán kell végighaladni a lehető leglassabban úgy, hogy egyszer sem teszi le az ember a lábát.
- Skate bemutató. A helyi BMX-es, görkoris és gördeszkás srácok már egyszer elindított ötletét csak maximálisan támogatni tudjuk. Egy rendezvény alkalmával (falunap, vagy római nap) egy előre megépített pályán bemutatják az ugrabugrálós gyakorlataikat, ami akár nagyon látványos is lehet. Általában a pályaelemekkel a srácok többsége rendelkezik is így ennek is minimális a költsége vagy épp nullás. És mi okunk lenne nem megadni a lehetőséget saját gyerekeinknek, unokáinknak?
- A klasszikus iskolai sport napokon megrendezett sorversenyek is kivihetők egy családi rendezvényre. A gyerekeket biztosan le fogja kötni, bár családi rendezvények alkalmával a szervezők a szülőket is bevonhatják a versenybe. Sőt ezt a programot színesebbé lehet tenni azzal, hogy néhány szülő, aki segít a verseny lebonyolításában, pl. a kicsik kedvéért mickey egeres vagy donaldkacsás jelmezbe bújva maga is részt vesz a versenyszámokban ezzel garantáltan oda vonzva a kis apró embereket a játékhoz.
- Ügyességi játékok! Egy hosszan kifeszített kötélről kisebb kötelekre rögzített szőlőfürtök, almák, fánkok lógnak, és azokat kell minél gyorsabban leenni hátra rakott kézzel.
- Bográcsos főzőverseny. Ti, akik már elmondtátok az Együtt-Tokodért tagjainak véleményeiteket, jeleztétek, hogy milyen főzőverseny az, amit az önkormányzat felvállal, beenged egy nyilvános rendezvényre ahol a meghívott lakosság nem közvetlen részese. Azt mondtátok nagyon jó, hogy van főzőversenyünk, mert végigjárjátok tíz perc alatt aztán itt vége is, ennyi jutott belőle nektek. És az adott csapatok meg nagyon jól érzik magukat, de ennyivel otthon a hátsó kertben is főzhetnének. És ezzel mi is egyet értünk. Főleg azért mert utána néztünk. Mégis milyen egy átlagos, nagy nyilvánosság előtt rendezett főzőverseny. Előre bocsájtom, hogy az ilyen versenyeket soha nem elvárható az, hogy a versenyző csapatok olyan nagy mennyiségeket főzzenek önerőből, hogy abból a résztvevő közönség is kaphasson. De akármilyen főzőversenyre is kattintottam a neten mindenhól azt találtam, hogy az önkormányzat állta a húst és a krumplit, bár többségénél csak a húst. A közönség mindenhól kóstoló tálakkal körbejárhatott. Szóval a mi véleményünk szerint is itt kezdődik egy főzőverseny legalábbis ott ahol a nagynyilvánosság is meghívott vendég. És abban is igazatok volt, hogy a mi római napi főzőversenyünk, ha önálló programként kerülne megrendezésre ahol semmilyen más program nincs csak maga a verseny, akkor a főző csapatokon kívül és annak közvetlen baráti körén kívül (akik rendszerint eddig is kaptak kóstolót) nem sokan mennétek el. Egyet kell, hogy értsünk veletek. Persze most sokan gondolhatják azt, hogy ez egy kifejezetten a római kori ételek versenye meg ilyesmi, de ez a lényegen és a résztvevő nyilvánosság véleményén nem igen változtat. Bárkinek lehetősége van a főzőversenyeket illetően nézelődni a neten, sehol nincs ily módon kihagyva a meghívott közönség. Reméljük ez nálunk is idővel megváltozik. Annak még utána jártunk, hogy amennyiben a nagy nyilvánosság részt vesz, benne ott a felhasznált húst be kell vizsgáltatni, rendszerint ezért azt a biztonság kedvéért az önkormányzatok vagy a verseny szervezői előzetes egyeztetés alapján (kinek mennyi kell/csapat) szerzik be. És kivétel nélkül a kóstolás ingyenes, vagyis nem kereskednek vele sem a szervezők sem a csapatok. Mindebből mindenki vonja le a tanulságot és reménykedjünk, hogy egyszer valódi részesei leszünk mi is egy színvonalas főzőversenynek.
A gyermekeket véleményünk szerint sok mindennel le lehet kötni, főleg ha játékosan oldjuk meg és erőfeszítéseiket, kisebb, apróbb díjakkal jutalmazzuk meg. Amit szintén ti vetettetek fel. Miért olyan kicsi a légvár egy-egy rendezvényünkön? A választ nem tudjuk biztosan, de több dolognak is utána néztünk. Ami rendszerint a falunapon van (mármint akkora méretű) annak a napi bérleti díja 25-40 ezer Forintig terjed. Mi a Dudó bohóc árait kérdeztük. Megnéztük azt is mennyiért vehetnénk saját légvárat, a lehúzás törvénye itt is érvényes, mint az egész országban, a legalja 250 E Ft a komolyabbak 1,5 M Ft. A használtak közül egy nagyobb fajta, mint ami itt szokott lenni 500 E Ft. Úgy véljük, mégis csak jobban megérné hosszú távon, ha a falu venne magának egy ilyen légvárat természetesen jó a használt is. Mivel a kicsi, amit bérlünk minden alkalommal 2napra 80 E Ft, az hat év alatt közel 500 E Ft és akkor csak pl. a 2 falunapon van ott. Ugyanezt a római napokhoz az új augusztus 20.-ai programhoz a gyereknaphoz és a zsíros kenyér partihoz kikerül, kikerülne az évi szinten 360 E Ft, vagyis ezt az elvet követve mindenkinek jobban megérné még az is, ha a legjobb, legnagyobb légvárat vennénk meg, akár 1,5 M Ft-ért, mert még az is rövid időn belül megtérülne falu szinten. Nem is értem erre még miért nem gondolt senki? És ha egyszer a miénk, akkor az összes faluszintű rendezvényen ott lehetne a saját kis büszkeségünk és teljesen ingyen.
Ha csak az eddig megszokott rendezvényeinket néhány itt leírt ötlettel kiegészítenénk, egy egész más családi élménnyel térhetnénk haza. Továbbra is fenntartjuk, hogy csakis együtt vagyunk képesek tenni a saját ügyeinkért, ezért bátran osszátok meg velünk a saját ötleteiteket és véleményeiteket. Ne lepődjetek meg, ha itt Tokodon összefuttok az Együtt-Tokodért valamelyik tagjával, bátran válaszoljatok a feltett kérdéseikre. Mert nekünk a ti véleményetek az, ami számít.
Üdv. Együtt-Tokodért
2011.03.13 Eredeti témakör bővítésének feltöltése!
- Rendőrautó és tűzoltóautó bemutató a kicsiknek. Erre a helyi illetékes szerveket kell felkérni. Erről a későbbiekben még egyeztetünk és amint több információ áll rendelkezésünkre nektek is megírjuk.
|